ZNAČKA MYLO A BARBORA „BARB“ GAŽOVÁ
Proč ryze přírodní kosmetika?
Tak jako Helena Rubinstein začala svoji kariéru mícháním krémů pro vlastní potřebu, i já jsem začala s výrobou mýdel pro sebe, rodinu a své blízké. Od začátku to byla moje velká vášeň, která plodila velké množství mýdel. Přebytky jsem se pokusila doprodat na lokálním trhu a byla po nich obrovská poptávka. Byla jiná, z rostlinných surovin a odlišovala se důrazem na ekologii a minimalismus. Nebyl to vůbec plán stát se indie beauty značkou. Šlo o přirozený vývoj, převrat koníčka ve smysluplnou práci.
Používání přírodní kosmetiky a vyznávání zdravého životní stylu je dnes velmi trendy, hlavně v západní civilizaci, kde lidé částečně ztratili svoje vazby s přírodou a snaží se je získat nazpět. K tomuto trendu výrazně přispěla i studie z roku 2004, která sledovala 20 žen s rakovinou prsu a měřila v nádorové tkáni přítomnost šesti různých parabenů. Všechny vzorky obsahovaly nejméně jeden paraben. Tyto syntetické látky se používají v konvenční kosmetice ke konzervaci. Zlá interpretace studie, která hovořila pouze o přítomnosti, nikoli o spouštěči rakoviny, tak odstartovala vlnu vylučování syntetické chemie z kosmetiky.
Přírodní suroviny jsou šetrnější nejen k nám, ale také k životnímu prostředí. Je však třeba s těmito dary zacházet opatrně a zbytečně neplýtvat. Někdy je dokonce i žádoucí použít syntetickou surovinu vyrobenou v laboratoři, s tím, že musí být její smysl v receptuře individuálně posouzen. Vzhledem k tomu, kolik nás na světě je, bychom měli posuzovat i nadspotřebu přírodních surovin, zaměřovat se na minimalismus ve spotřebě a upřednostňovat produkty s vysokou účinností.
Chemie je všechno okolo nás, i voda, kterou pijeme. Proto bych kosmetiku spíše rozlišovala na přírodní „indie" a konvenční „mainstreamovou". V té přírodní pracujeme se surovinami, které jsou výrazně ovlivněné místem pěstování, časem sběru a jinými okolnostmi, takže je jejich chemické složení různé, což můžeme brát jako výhodu i nevýhodu, neboť senzorické vlastnosti konečného výrobku mohou být touto skutečností ovlivněné.
Tři největší benefity přírodní kosmetiky?
1. Bezpečnost a účinnost ingrediencí prověřená časem – existuje nespočet studií o příznivých účincích přírodních látek na naše zdraví.
2. Syntetické imitace nevykazují komplexnost a synergii – pěkným příkladem je esenciální olej v porovnání s antibiotiky. Bakterie si na antibiotika časem umí získat resistenci, ale v případě esenciálních olejů, které obsahují někdy až stovky sloučenin, je to pro ně těžké.
3. Holistický přístup – esenciální oleje, které se v „indie" kosmetice často užívají, umí působit blahodárně jak zvenku, tak i vnitřně.
Jste sama její vyznavačkou nebo ráda sáhnete i po „chemii"?
Já jsem specifický případ, ne běžný spotřebitel. Na poličce v koupelně mám několik různých rozpoužívaných mnou vytvořených testerů, produktů, jejichž recepturu právě ladím a testuji. Pozoruji jejich účinky a stabilitu. Když něco potřebuji, vyrobím si to. Když jsem s tím spokojená, nabídnu to zákazníkům. Co si kupuji, je parfém, lak na nehty a z dekorativní kosmetiky řasenku. Ale také sahám spíš po indie značkách anebo takových, které mají od svého vzniku jasný ekologický aspekt. Nemám ráda velké značky, které roky produkovaly syntetiku s lacinými surovinami a v plastovém obalu, podporovali konzum a až nyní se probudily a začaly dělat něco málo pro planetu. Jejich síla je a byla obrovská a mohly už dávno začít věci měnit.